SONBAHAR GEZMELERİ

SONBAHAR GEZMELERİ
Cumalıkızık – Bursa
Yaz bitti, hala eylül ve ekimde denize girmek mümkün elbette ama sonbahar daha çok kültür ve doğa gezintileri için paha biçilmez bir mevsim. İşte sonbaharın o büyülü atmosferini yaşayabileceğiniz adresler.
Cumalıkızık - Bursa
Genelde Uludağ ve kış sporlarıyla özdeşleştirilen Bursa’nın tarihi dokusu ve zenginliği ne yazık ki göz ardı ediliyor. Elbette Ulu Camii, Yeşil Medrese, Atatürk Evi ve Hanlar Bölgesi’ni gezmeden Bursa’yı görmüş sayılmazsınız. Ama bu kez değişiklik yapıp alternatif bir rota oluşturun ve direksiyonu Cumalıkızık Köyü’ne kırın. Uludağ etekleriyle vadiler arasına sıkışan köylerden olan Cumalıkızık’ın tarihi 1.300’lü yıllara dayanıyor ve bölge o kadar iyi muhafaza edilmiş ki 2014’ten beri UNESCO koruması altındaki köyde pek çok tarihi film ve dizi çekiliyor. Daracık taş sokaklarla birbirine bağlanan Cumalıkızık’ta Osmanlı’nın erken dönem sivil mimarisiyle inşa edilen 250’yi aşkın ev bulunuyor.
Kafesli pencereler, cumbalar, dev ahşap kapılar ve dövme demir tokmaklarıyla dikkat çeken evlerin en büyük özelliği ise sarıdan mora uzanan dış cephe renkleri. Pek çoğu pansiyona dönüştürülen bu evlerden birinde konaklayın, meydandaki Etnografya Müzesi’ne uğrayın, köy kadınlarının yaptığı reçel, turşu, tarhana ve eriştelerden almayı da unutmayın.

Karaburun – İzmir
Karaburun - İzmir
Deniz-güneş tatiline veda etmeye niyetiniz yoksa Karaburun iyi bir alternatif olabilir. Zira Bodrum, Çeşme, Marmaris gibi popüler bölgelerden el ayak çekilmeye ve mekanlar bir bir kapanmaya başladığında tadı kaçıyor. Ancak 10 yıl öncesine kadar tek bir pansiyon ve otele sahip bakir Karaburun her zaman huzurlu, sessiz ve sakin bir koy. Karşı kıyısında Foça’yı gören Karaburun’da bugün 20’nin üzerinde otel bulunuyor. Sabahları, köylülerin en taze yumurtalarını, fırından yeni çıkmış bazlama ve köy ekmeklerini getirdiği ve bunları afiyetle yiyebileceğiniz yerler var. Akşam balık yemek isterseniz sofranıza gelecek balığı canlı canlı gözünüzün önünde tutup, kömür ızgarasında pişirip servis edildiği yerler bulunmakta. Size tavsiyemiz yaza veda etmek için lüks anlamında bir beklentiniz olmasın. Ama koyun en bakir kısmında, denize sıfır konumda doğayla bütünleşen bir yerde kalın.

Şarköy – Tekirdağ
Şarköy - Tekirdağ
Bağbozumu festivali dendiğinde akla ilk Bozcaada gelse de Şarköy’de daha otantik bir deneyim yaşayacağınızı garanti ediyoruz.
Ekim ortasına kadar devam edecek bağbozumunda, kızıla dönen yapraklar arasından parlayan üzüm salkımları günün ilk ışıklarıyla beraber toplanıyor.
‘Pırpır’ adı verilen kasalı motorlara yüklenen sepet sepet üzümler hemen şırahaneye gidiyor.
Bu sürece tanıklık etmek ve mavi bayraklı sahile kurulan zengin sofralara iştirak etmek için elinizi çabuk tutun.

Amasya
Amasya
Dört tarafı Ferhat’ın Şirin için deldiği dağlarla çevrili Amasya, Osmanlı şehzadelerinin eğitildiği kasabalarıyla meşhurken buna bir de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluş belgesi kabul edilen Amasya Genelgesinin imzalandığı kongre de eklenince ‘kültür ve tarih şehri’ unvanını tam anlamıyla hak etmiş oldu. Kayalara oyulmuş Antik kral mezarlarından Yeşilırmak kıyısı boyunca uzanan geleneksel ahşap Osmanlı evlerine kadar Amasya’da yok yok; her adımda farklı bir hikayeyle karşılaşıyorsunuz. Burada termal turizmden dağ ve doğa yürüyüşlerine, bisiklet turlarından sportif olta balıkçılığına, kuş gözlemlemeden bitki incelemeye kadar pek çok aktiviteye de katılabilirsiniz. Ferhat ile Şirin’in yanı sıra Aynalı Mağara, İğneci Baba, Lokmanhekim, Serçoban gibi efsaneleri ise kentin yaşlılarından dinlemek ayrı bir keyif. Elbette kilim dokumacılığı, iğne oyası, semaver üretimi gibi pek çok zanaatkarlığa da rastlayacaksınız.
Keşkek, ciğer sama, mumbar dolması, pastırmalı pancar, katmer ve sini böreği gibi yöresel ve nispeten ağır lezzetleri denemek için de sonbahar ayları ideal.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.