Plevne Kahramanı Osman Paşa

19. yüzyılda Osmanlı Devleti Avrupa devletlerince hasta adam olarak anılıyor, Osmanlı’ya yıkıldı yıkılacak gözüyle bakılıyordu. Ancak Osmanlı Devleti böyle bir durum içindeyken bile tarihe geçen önemli başarılar kazanmıştır.
1877-78 yılları arasında, tarihe 93 Harbi adıyla geçen ve Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında yapılan Plevne savunması, bitmek tükenmek üzere olan Osmanlı Devleti’nin önemli zaferlerinden biridir. Bu savaş, rumi takvime göre 1293 yılında olduğu için 93 harbi olarak bilinir.
osman paşa
Az sayıda Osmanlı askeri sayıca çok fazla olan Rus ordusunu yenerek altın harflerle tarihe geçmiştir. Destanlaşan, dilden dile anlatılan önemli bir mücadele örneği gösterilmiş ve yapılan savunma herkesin haklı beğeni ve övgüsünü kazanmış ve tarihe damga vurmuştur.
Osmanlı’dan ayrılmak isteyen Sırplar, Ruslar’dan yardım istedi. Aslında Balkanlarda hakimiyet kurmak isteyen Ruslar böyle bir yardıma dünden razıydı ve vakit kaybetmeden Sırpların haklarını koruyorum diyerek, Osmanlı’ya savaş açtı.
Bu savaş, tarihe 93 Harbi olarak geçmiştir. Rus devleti isteklerini Osmanlı’ya kabul ettirmek için doğuda Kafkasyalardan, batıda ise Balkanlar’dan saldırıya geçmiştir.
Rus ilerleyişini öğrenen İngilizler, Rulsarın bölgede hakimiyet kurmasını engellemek amacıyla önceden Osmanlı’yı uyarmıştır. İngilizler Sava nehri’nde bulunan Barboşi köprüsünün yıkılması halinde Rus ilerleyişinin yavaşlayacağını ve Osmanlı ordusunun zaman kazanacağını Osmanlı’ya bildirmiştir. Fakah Osmanlı ordusu içindeki anlaşmazlıklar yüzünden bu planın uygulanması gecikmiş ve Rus ordusu köprüden rahat bir şekilde geçmiş ve ilerlemiştir.
Osman Paşa ve askerli çıkan ilk çatışmalarda Sırp isyancılarını Vidin şehrinde yenmişlerdir. Osman Paşa bu başarıdan sonra hızlıca hareket edip Romanya’ya gitmek ve Rusların bölgeye yerleşmesini engellemek ve Rusları bozguna uğratmak istemiştir.
Fakat o yıllarda Osmanlı ordusu içinde rütbeli askerler arasında çekişmeler ve birbirini çekememezlikler yaşanmaktaydı.
Osman Paşa’nın saldırı önerisi komutanları tarafından kabul edilmedi.
Başkomutan Abdülkerim Nadir Paşa Osmanlı ordusunun Romanya’dan ayrılıp Tuna boylarında mevzilenmelerini istemiştir.
Bu planı reddedilen Osman Paşa ikinci planını devreye sokar. Ancak bu sefer planını bir askerle direk o dönemin padişahı 2. Abdülhamit’e gönderir. Bu plana göre Vidin şehrinden hareket eden 20 tabur Osmanlı askeri Niğbolu kalesine gidecek Ruslara baskın yapacaktı. Padişah bu planı beğenir ve kabul eder. Ancak ne hikmetse padişahın onayı ve saldırı emri Osman Paşa’ya iki gün gecikerek gider. Bu yüzden istenilen başarı elde edilemez. Ruslar artık iyice ilerlemiş ve bölgeye yerleşmiştir.
Bu planın da gerçekleşmemesi üzerine Osman Paşa, ordusuna Plevne’ye çekilmeleri konusunda emir verir. Amacı bu yerde doğru savunma yaparak Rus ilerleyişini durdurmaktı.
Türklerin geri çekilmesi üzerine Rus ordusu saldırıya geçti ancak yapılan 1.Plevne Savaşını Türk ordusu kazandı. Rus öncü birlikleri büyük yenilgiye uğradı. Bu savaşın ardından 2. saldırıyı da Osman Paşa’nın askeri tecrübeleri sayesinde kazandık. 7 bin civarı Rus askerinin yok edildiği bu zaferin ardından Rus ordusu geri çekilmek zorunda kaldı. Savaşta ölen Osmanlı askeri 2 bin civarıdır. Rusların kaybı kat kat fazladır.
Plevne’de iki ordu arasında meydana gelen 3. savaşta da Osman Paşa, Rus ordusuna bir mağlubiyet daha tattırdı. Rusların kaybı büyüktü. Osman Paşa bir plan daha yaptı, amacı Süleyman Paşa ve Mehmet Ali Paşa ile birlikte aynı anda Ruslara bir saldırı daha düzenlemekti. Ancak Rusların Türk askerler arasına Bulgar casuslar sokması ve Süleyman Paşa ile Mehmet Ali Paşa’nın aynı anda taarruz etme sözüne uymaması üzerine Osman Paşa bu saldırıda istediği sonucu elde edemedi.
Bunun üzerine 4. bir saldırı daha planlandı. Ancak bir önceki saldırıda Osman Paşa’nın öldüğü yönünde söylentiler yayılması, ordu içindeki anlaşmazlıklar, emirlere itaat etmeyenlerin olması, askerin moralsiz ve yeteri mühimmata sahip olmaması, Rusların daha hazırlıklı olması gibi sebeplerden dolayı Ruslar Plevne’yi tamamen aldı. Osman Paşa esir edildi. Savaş kaybedilse de Osman Paşa’nın kahramanlıkları, savunma taktikleri ve askeri dehası dilden dile yayıldı.
Ruslar, bu kahraman Türk askerini daha sonra Osmanlı’ya törenle iade etmiştir. Ancak savaşta Ruslar tarafından esir alınan pek çok asker bir daha geri dönememiştir.
Plevne’nin Ruslar tarafından alınmasından sonra ilerleyen Rus ordusu İstanbul yakınlarına kadar gelince ateşkes istenmiş ve Berlin Konferansı’nda taraflar anlaşma yoluna gitmiştir.
Osman Paşa ve askerlerinin yaptığı bu direniş bütün dünyada saygı kazanmıştır. Bu başarıdan dolayı Berlin Konferansı’nda Ruslar, isteklerini anlaşmaya tam olarak yansıtamamıştır.
Savaş bitiminde 2. Abdülhamit tarafından Osman Paşa’nın rütbesi mareşalliğe yükseltildi ve bu kahraman büyük Türk askeri onurlandırıldı.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.