Ölüm Makinesi Kalaşnikof

Ölüm Makinesi Kalaşnikof
Rus yapımı bir silah olan Kalaşnikof kısa adı Ak-47 olan otomatik bir tüfektir. Ruslar, bu silahı silahların anası olarak kabul etmektedir. Gelmiş geçmiş en çok kullanılan silah modeli olarak tarihe geçmiştir. Pek çok savaş, silahlı çatışmada kullanılmış ve halen kullanılmaya devam etmektedir.
Ötzi
Silahı icat eden Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov adındaki bir kişidir. Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov, adından anlaşılacağı üzere silaha kendi adını koymuştur. Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov Rus ordusunda görev yapan bir subaydı. 2. Dünya savaşı yıllarında Ruslar ve Almanlar çatışma halindeydi. Bu savaşta kullanılması için bir silah yapılma projesi gerçekleştiren Rus ordusu böyle bir silahın üretilmesi amacıyla çalışma başlattı. Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov yaptığı çalışmalar neticesinde bu silahı geliştirdi.
Savaş yıllarında Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov Rus ordusunda görev yapıyordu. Ancak savaşta Barbarossa Harekatı sırasında yaralanmış ve geri hizmete çekilmişti. Yaşadığı bu olaydan üzerine daha da hırslanan Mihail Timofeyeviç KalaşnikovAlmanlar’a üstünlük sağlamak amacıyla bu silahı yapmıştır. 1947 yılında yaptığı bu silahın ilk adı Automat Kalaşnikof’du. Zamanla kısaca “Kalaşnikof” ülkemizde de “Keleş” adını aldı.
Bu silah icat edildiği günden sonra dünyada pek çok ülke ordusunun, teröristlerin, silaha ihtiyacı olan herkesin dikkatini çekmeyi başarmış, en çok satılan silahlar listesinin başına yerleşmiştir. İcat edildikten sonra iç savaşların, devrimlerin, çeteler arası çatışmaların vazgeçilmez silahı, bir ölüm makinesi haline gelmiştir. Maalesef halen kullanılmaktadır.
Bu silahın tercih edilmesinin pek çok sebebi vardır. Suya ve kuma girdikten sonra bile çalışmaya devam etmesi, otomatik bir silah olması, hafif tek elle bile tutulabilmesi, seri olması, bozulmayan dayanıklı bir yapıda olması tercih edilmesinin en önemli sebeplerindendir.
Silahın yapısı, seri kısmının ortada yer alması, kullanımının basit ve diğer silahlardan farklı olması silaha duyulan ilginin diğer sebeplerindendir.
Mihail Timofeyeviç Kalaşnikovbu silah sayesinde dünya ordularında en çok bilinen asker haline gelmiş, şöhret kazanmıştır. Sonuçta insanların öldürülmesi için kullanılan bu silah, Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov’a şöhret kazandırsa da bu icat bir insan için pek de güzel bir tanınma fırsatı değildir. Bu icat dünyada milyonları aşan insanın ölmesine neden olmuştur. Silahın icadından sonra Stalin, Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov’u ödüllendirmiştir. Askeri görevinin son günlerinde tümgeneral rütbesine terfi etmiştir. Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov silahın icadı ile ilgili sorulan bir soru karşısında hiç pişman olmadığı söylemiştir. O bu silahı Rus halkını sadece korumak amacıyla yaptığını, kötü amaçlar için kullanılmasının kendi tasarrufunda bir olay almadığını hatta icadıyla gurur duyduğunu açıklamasında belirtmiştir.
1990’lı yıllarda Sovyet Birliği’nin dağılmasından sonra, ülkedeki askeri denetimin olmaması, başıboş karışık bir düzenin olması AK-47 Kalaşnikof’un başta teröristler olmak üzere pek çok kişinin eline geçmesine, tüm dünyaya yayılmasına sebep olmuştur.
Dünyada pek çok terör saldırısında binlerce insanın ölümüne yol açan bu silaha neden ölüm makinesi dediğimizi şimdi anladınız mı?
Günümüzde Afrika’da yer alan Mozambik’in bayrağı üzerinde bu silah bulunmaktadır. Bundan başka Doğu Timor ve Zimbabwe devletlerine ait armalarda Kalaşnikof’u görebilirsiniz.
Silahların insanların özel ilgi alanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Maalesef dünya üzerinde pek çok kişi kişisel olarak silahlanmakta, evinde arabasında silah taşımaktadır. Bu kadar çok silah taşıyan bir insanoğlunun aralarındaki çatışmaların hiç bitmemesinin ilk sebeplerinden biri budur. Silah, pek çok sorunun çözümü olarak görülmektedir. Öldürme, yok etme, yaralama hiç de insanı olmayan bir çözümdür. Silahlara dur diyelim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.