Nane Limon Çayı Nelere Fayda Sağlar?

Faydaları Saymakla Bitmeyen Nane Limon Çayı
İkisi ayrı ayrı çayı yapılarak kullanıldığında bile son derece faydalı olan nane ve limon vücudunuz için önemli bir besin maddesidir. Katkılı ve son derece zararlı içecekleri son yıllarda bir hayli fazla miktarda tüketen insanlar için nane ve limon çayı son derece doğal ve faydalı bir içecektir. Nane Limon Çayı Sahip olduğu mentol özelliği ve ağızlarda değişik bir tat bırakan aromasıyla içimi son derece keyiflidir. Şimdi gelin nane ve limon çayının faydaları hakkında bilgi edinelim.
Nane çayının yararları bir hayli fazladır. Örneğin nane çayı sindirimi destekleyici özelliğe sahiptir ve özellikle midesinde ve bağırsaklarında problem olan kişiler tarafından yüzlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Yapılan arkeolojik bir kazıda 10 bin yıl öncesinde nanenin insanlar tarafından besin takviyesi olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. Gaz sorunu ve mide rahatsızlığı olan kişilere fayda sağlar, gazın atılmasına ve vücudun şişkinliğinin inmesine fayda sağlar. Nane, mentol etkisine sahip bir bitkidir. Yüksek ateşi olan kişiler nane kullanarak ateşini düşürebilir. Çünkü mentolün vücudu soğutma etkisi vardır. Nane çayını içen kişi vücudundaki terleme ile zararlı toksin maddeleri dışarı atar ve ateşi düşer.
Nane çayının insanı rahatlatan, stresini azaltan bir yönü de vardır. Az önce bahsettiğimiz gibi nane çayındaki mentol vücudumuzdaki kasları gevşeterek rahatlamamıza yarar, gerginliğimizi azaltır. Özellikle yorucu bir gün geçirenler uyumadan önce bir fincan nane çayı içerse daha rahat uyur.
Nane çayı nefesi kokan kişilerin derdine de çaredir. Ancak kötü nefes kokusunun nedenleri iyice tespit edilmelidir. Bazı nefes kokuları diş çürüğü ya da mide problemlerinden kaynaklandığı ve ciddi bir tedavi gerektirdiği unutulmamalıdır.
Hemen herkesin grip olduğunda, soğuk algınlığı geçirdiğinde ilk başvurduğu yöntemlerden biri nane çayı içmektir. Ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı olanların nane çayı kullanması neredeyse toplumda bir refleks haline gelmiştir. Böyle yapanların doğru yaptığını hemen söyleyelim. Çünkü nanedeki mentol doğal bir dekonjestandır. Balgam atmak, öksürüğü kesmek ve nefes açmak için vücuda yardımcı olur.
Nane çayı aynı zamanda kadınların adet ağrılarını azaltan bir etsisi vardır. Kas gevşetici özelliği bulunan nane çayı şiddetli adet sancıları çeken kadınlara fayda sağlayabilir. Ayrıca vücuda sinirsel bir gevşeme de sağlar, bu yüzden psikolojik bir rahatlama da yaratır.
Vücudumuzdaki önemli organlardan karaciğer ve safra kesesinin daha stabil çalışması için nane çayı içmek faydalıdır. Safra kesesinde taş bulunan bazı hastalarda nane çayı sayesinde taşlarının eridiği ve sorunlarına çare bulduğu görülmüştür. Nane çayı aşırı yemek yeme isteğini azaltır. Bu yönüyle kilo verdirmede de iş yarar. Ayrıca nane çayı ve yeşil çay karıştırılarak birlikte içildiğinde insan metabolizmasını hızlandırır ve kilo verdirmede daha etkili sonuç yaratır. Bu arada kilo vermek için çeşitli diyet ve spor programlarını uygulamak gerektiğini vurgulayalım, sadece nane çayı içerek zayıflamanın imkansız olduğunu, nane çayının diyet ve egzersiz yapanlara artı bir destek sağladığını belirtelim.
Bir araba ya da tekne yolcuğu sırasında mide bulantısı yaşanlar için nane çayı kusmamak için iyi bir önlemdir. Midemiz nane çayı sayesinde gevşer ve mide bulantısı oldukça azalır. Nane, içinde bulunan anti inflamatuarlar etkisi sayesinde midedeki ağrıları azaltır. Bu saydıklarımızdan başka nane çayı, hafızayı güçlendirir, rahat uyku sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, diş ve diş eti iltihaplarından kaynaklanan ağrıları azaltır.
Şimdi de sizlere limon çayının faydalarından bahsedeceğim. Aslında bu iki bitkinin de vücuda sağladığı faydalarda önemli benzerlikler vardır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına yakalanmak istemeyenlerin, doğal yollarla vücut direncini arttırmak isteyenlerin bir numaralı besin maddesi limondur. Limon çayı soğuk algınlığına, boğaz ağrılarına ve gribe karşı etkilidir. Kandaki toksin maddeler limon çayı sayesinde vücuttan daha hızlı atılır. Limon çayı aynı nane çayında olduğu gibi sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur, safra üretimi daha kolay olur. Limon çayı aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin de en doğal içeceğidir. Limon çayı kalori yakımını hızlandırır. Özellikle limon içinde bulunan yüksek miktarda C vitamini soğuk algınlığına çare olurken, limon içinde bulunan potasyum da sinirsel rahatsızlıklara iyi gelir. Ayrıca limon insan vücudundaki pH değerlerini dengelemeye de fayda sağlar. Limon cildin kendini onarmasına yardımcı olur, cilde parlaklık verir, bu nedenle güzel bir cilt görünümü için limon tüketmek faydalıdır. Ayrıca insülin salgılanmasına yardımcı olduğundan diyabet ve şeker hastalarına kan şekerini düzenlemede faydalı olur.
Bu yazımızda sizlere nane ve limon çaylarının faydalarından ayrı ayrı bahsettik. İnsan vücuduna yararlı olan bu iki bitkinin karışımının, nane limon çayı olarak birlikte tüketilmesinin ne denli faydalı olduğunu sizlere bu şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Bu iki bitki karıştırılarak nane limon çayı olarak tüketildiğinde vücudumuza doping etkisi yaptığını anlatmaya çalıştık. Ancak şunu bilmekte fayda var; hastalıklara çare olarak önce doktor tavsiyesine göre hareket etmeliyiz. Doktora gitmeden sadece bir bitkiden medet ummak son derece yanlıştır. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı, yazımızda anlattığımız bitkiler yine doktor tavsiyesine göre takviye olarak kullanılmalıdır.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.