İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?
Hayatımıza hızlı bir giriş yapan internet dünyasına her geçen gün ilgi daha da artıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasına paralel olarak artık internet, avucumuzun içinde yer alıyor. Yediden yetmişe tüm yaştakiler internete kendini kaptırmış durumda. website Sosyal medya, sanal oyunlar, video ve eğlence siteleri en çok rağbet gören sanal dünya alanları. Peki bir internet kullanıcısı olarak siz kendinize ait bir internet sitesi kurmayı hiç düşündünüz mü? Bu soruyu şimdilerde herkese soruyorum ve genellikle evet cevabını alıyorum. Ancak bu işe meraklı olanların en büyük sorunu internet siteleri kuracak kadar bilgilerinin olmaması. Bu yazımız internet sitesi kurmak isteyenlere rehber olacak bir yazıdır.
Bir internet sitesi kurmayı istiyorum diyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyun. Öncelikle internet sitenizi hangi amaçla kurmayı istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer buna karar verirseniz hemen ikinci aşamaya geçelim. Bir internet sitesi domain denilen alan adı ve hosting denilen yer sağlayıcıdan oluşur. Şu an bu yazıyı okuduğunuz sosyaldeyince.net sitesinin adı ve sitenin barındığı hosting(alan) için para ödendi ve her yıl ödenmeye devam ediyor. Diyelim ki sitenize uygun bir ad buldunuz. Hemen internetten bu alan adını kendinize tescillettirmeniz gerekiyor. Bunun için pek çok site ve firma var. Alan adı kaydı yapan sitelerin birine girerek siteniz için seçtiğiniz alan adının kaydını yaptırın. Ancak burada şu konuya dikkat edilmesi gerekiyor; seçtiğiniz site adı sizin site konunuza uygun olsun. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız konunuza uyumlu bir site adı yani domain seçmenizi öneririm. Örneğin çiçeklerle ilgili bir site yapacaksanız bir çiçek isminden esinlenmenizi tavsiye ederim. Bu arada, aklınıza gelen ve düşündüğünüz pek çok alan adı çoktan başka kişiler tarafından alınmış olabilir. Belki internet dünyası asırlar kadar eski değil ama geçtiğimiz yıllar içinde pek çok kişi akla ilk gelen kelimeler ile ilgili domainleri satın aldılar. Fakat hangi alan adını (domain) alabilirim diye dert etmenize gerek yok. Çünkü alan adı kaydı yapan şirketlerin sitelerinde alan adı sorgulama bölümleri var. Yazdığınız alan adının daha önceden alınıp alınmadığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Alan adları genellikle yıllık olarak satın alınır. Eğer bir yıllık satın aldıysanız o website adı bir yıl boyunca sizindir. Bir yıl sonra o site adı için tekrar para ödeyerek kullanım sürenizi uzatmanız gerekiyor. Bu da her yıl alan adı için para demek oluyor. 2019 yılı fiyatlarına göre bir alan adının fiyatı 7 ila 10 dolar arasında değişiyor. Bu parayı her yıl vermeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatayım. Eğer bir alan adı seçtiyseniz geçelim bir sonraki aşamaya.
İnternete meraklı olan kişilerin en çok merak ettiği konu internetteki bilgilerin kablolar içinde saklanıp saklanmadığı konusudur. İnternet siteleri bir hosting firmasının bilgisayarlarında bulunur. Basit bir dille anlatmak gerekirse, bizler bir internet sitesini tıklarken aslında karşı tarafta bulunan bir bilgisayar içinde yer alan bilgileri tıklıyoruz. Nasıl evimizdeki bir bilgisayarda belgeleri açmak için bilgisayarımızın hafızasında yer alan bir belgeyi tıklıyorsak bir internet sitesi de bizim tıkladığımız adrese karşılık gelen bir bilgisayar içindeki bilgileri tıklıyoruz. Kısacası bir internet sitesine bağlanırken aslında bir bilgisayara bağlanıyoruz. Bunun için bir yer sağlayıcı hosting firmasından sitemiz için bir alan yani hosting satın almamız gerekiyor. Pek çok hosting firması müşterilerine farklı fiyat ve seçenekte hosting paketleri sunuyor. Hosting (alan) alırken öncelikle sitenizin büyüklüğüne göre bir flaş bellek satın alır gibi doğru tercihi yapmalısınız. İçinde yüzlerce, binlerce resim ya da video bulunduracak bir site için seçtiğiniz hosting büyüklüğü fazla olmalıdır. Bu da daha fazla para ödemek anlamına geliyor. Hosting olayını evdeki bilgisayarınız gibi düşünürseniz, hosting büyüklük ve kapasitesini daha iyi anlarsınız. İçinde fazla materyal bulunan bir site için 20 gigabyte’dan fazla bir alana sahip olmalısınız. Eğer kendi yazdığınız yazı, hikaye ya da anılarınız için bir site tasarlıyorsanız seçtiğiniz hostingin kapladığı alanın fazla büyük olmasına gerek yok. Böylece gereksiz yere para ödememiş olursunuz. Hosting alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus aylık trafik miktarınızın ne olacağı konusudur. Eğer çok fazla ziyaretçinin sitenize gireceğinizi düşüyorsanız ona göre aylık trafik imkanı veren hosting paketi seçmelisiniz. Çok fazla kişinin girdiği bir site hosting firmasındaki bilgisayarı sürekli meşgul edeceği için site barındıran firmalar fazla ücret talep ediyorlar. Ancak ilk etapta sitenizi duyurmak ve insanları bu siteye çekmek öyle kolay olmayacağı için büyük fiyatları olan ve geniş kapsamlı bir hosting paketi almanızı tavsiye etmem. Çünkü, aynı alan adı gibi sitenin barındığı hosting için de her yıl para ödüyoruz.
Şimdi geçirdiğimiz aşamaları bir özetleyelim, önce sitenin hangi tür bir site olacağını belirledik, sonra bu siteye bir isim seçip bu alan adının kaydını yaptırdık, sonra sitemizin barınacağı hosting paketini satın aldık. Yalnız bu işleri yaparken güvenilir ve işini iyi yapan şirketlerle çalışmakta fayda var. Hangi firmalardan alanı adı ve hosting alalım derseniz internetten bunun için araştırma yapmanızı ve yorumları okuyarak firma seçmenizi öneririm.
Son olarak satın aldığımız hosting yani sitemizin bulunduğu alan içene sitemizi kurmaya sıra geldi. Neredeyse bütün hosting firmaları ücretsiz site şablonlarına sahipler ve bunları birkaç dakikada kurup site teslim ediyor. Farklı ve cazip şablonları seçerek, tasarım işiyle uğraşmadan hemen sizlere hazır bir site kurabiliyorlar. Sonra sitenizi yönetebileceğiniz panel bilgilerini size iletiyor ve sitenizi size hazır bir şekilde sunuyor. Gerisi, bilgisayarda daha önce hiç kullanmadığınız bir programı kullanmak gibi. Biraz araştırarak, internetteki resimli anlatımları okuyarak sitenizi geliştirebilirsiniz. Zaten bir iki konu ekledikten ve yazı yazdıktan sonra bu işin ustası olacağınıza eminim.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.