Google Glass Nedir Ne İşe Yarar?

Google Glass Nedir Ne İşe Yarar?
Google insanların hayalinde olan bir icada daha imza attı. Google Glass adı verilen gözlük insanların hayatını pek çok konuda oldukça kolaylaştıracak. Akıllı gözlük olarak adlandırabileceğimiz bu icat ilk olarak 2013 yılında tanıtımı yapıldı. Fakat piyasaya sürülen ilk sürümü oldukça pahalı olduğu için pek ilgi görmedi. Ayrıca kullanıcılar tarafından gizlilik ve güvenlik konusunda duyulan endişeler fazla olduğu için insanlar tarafından rağbet görmedi. Özellikle video kaydı yapması ve bulunulan ortamı kaydetmesi bu gözlüğün karşısındaki kişileri çok tedirgin ediyor. Zira bu gözlüğü takan kişilerin video kaydı yapabilmesi, ortamda bulunan diğer kişilerden izin almadan bunu yapması oldukça basit. Düşünsenize biri sizden izin almadan her yaptığınızı kaydediyor. Bu nedenle Google Glass bir beklenen ilgiyi görmedi ve hayal kırıklığı yarattı. Google Glass Ancak Google bu ürünü geliştirmeye ve yeni özellikler katmaya devam ederek bu aleti daha kullanışlı hale getirmeye devam etti. Google Glass Enterprise Edition ve ardından çıkarılan yeni versiyon ile üçüncü kez gözlük güncellenmiş oldu. Bu küçük ama şirin cihaz yapay zeka motoruna sahip Qualcom Snapdragon710 işlemciye sahip ve 3 gb ram ile güçlendirilmiş. Android 8.1 Oreo işletim sistemi kullanan bu gözlük gayet hızlı işlem yapabiliyor. Nerdeyse 2.2ghz hıza ulaşabilen sekiz çekirdekli işlemcisi, modem ve etrafındaki nesneleri tarayıp bilgi verebilen Google lensi ile çok daha profesyonel bir kullanım imkanı tanıyor. Kamera çözünürlüğü 8 megapiksel olan gözlük ile 80 derece görüş açısı elde edilebiliyor.
USB-C portuna sahip olan Google Glass’a, 820 mAh batarya kapasitesi eklenerek kullanım süresi uzatılmış. Şarj edildiğinde 24 saat kullanılabiliyor.
1000 dolar gibi bir fiyatı olan gözlüğün kısa vadede bireysel kullanıcılar arasında yaygınlaşması için fiyatının biraz makul fiyatlara çekilmesi gerekiyor.
Giyilebilir teknolojik ürünler arasında yer alan ve kısa zamanda popüler olan bu ürüne Google, daha güçlü ve kullanışlı bir şekil vermek için çalışmalarını sürdürüyor. Akıllı gözlük piyasasında Google ilk olarak kurumsal şirketleri hedef tüketici olarak görüyor.
Peki Google Glass en çok hangi alanlarda kullanılır ve faydaları nelerdir?
Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi bu ürün aynen bir gözlük olarak kullanılıyor. Kamera ve kayıt özelliği var. Küçük bir aygıta bu kadar fazla ve önemli özellikler nasıl sığdırıldığı merak konusu. Örneğin bu inanılmaz alette Bluetooth, kamera, WiFi, mikrofon başta olmak üzere pek çok özellik var. Speaker, Gps, touchpad ve parmak büyüklüğünde bir ekran diğer önemli özellikler arasında yer alıyor.
Tüm bu özellikleri kullanmak elbette çok kolay. Çünkü sesli komut özelliği sayesinde kullanıcıların işi oldukça kolaylaştırılmış. Akıllı gözlüğe hemen hemen hiç dokunma gereği duymadan sesinizle vereceğiniz komutanlar sayesinde gözlüğü stabil şekilde kullanabiliyorsunuz. Bunun için kaliteli bir mikrofon kullanılmış ancak şu an sadece ingilizce komutanlarla gözlük kullanılabiliyor. Kamera ya da video diyerek hemen işleminiz yerine geliyor. Örneğin Take a photo diyerek hemen baktığınız yeri kayıt altına alabiliyorsunuz. Hayatı donduran bu teknoloji sayesinde insanlar zaman kaybetmeden ve yaşadığı anı kaybetmeden fotoğraf çekebiliyor.
Google Glass’ın diğer bir özelliği de görüntülü konuşma yapabilmesi. Yanınızda internete bağlı bir telefon varsa bu internet bağlantısını kullanarak akıllı gözlük bir webcam olarak hizmet verebiliyor. Herhangi bir yere bağlı kalmadan yürürken bile bu özellik kullanılabiliyor. Hatta Google Hangout ile grup konferans görüşmesi bile yapılabiliyor.
Yürürken sesli komut özelliği ile konuştuklarımız bir text mesajı şeklinde kaydedilebilir, hatta yürürken yazmak istediğiniz bir dünya şeyi yazabilirsiniz. Yazdıklarınızı da mail olarak gönderebilirsiniz.
Cihazın sahip olduğu GPS özelliği artık kaybolmanızı imkansız hale getiriyor. Çünkü Google Map ile kurulan bağlantı sayesinde istediğiniz yere kaybolmadan gitmeniz mümkün çünkü akıllı gözlüğünüz ekranında size yol tariflerini ayrıntılı bir şekilde gösteriyor. Özellikle araba kullanırken navigasyonun ekranına bakma konusunda zorlananlar için bu gözlük çok faydalı olabilir. Çünkü bazı acemi sürücüler hem yola hem de navigasyon ekranına bakarken bazı kazalar yaşayabiliyor.
Diyelimki başka bir ülkeye gittiniz, Google Glass size bir tercüman gibi çeviri yapabiliyor. Yakınlardaki cafe ve restaurantlar hatta tarihi yerler hakkında bilgi verebiliyor.
Akıllı gözlükte kullanılan Google Now özelliği ile canlı bildirim ve uyarılar alabilirsiniz. Örneğin uçuşunuza ne kadar süre kaldı, yaptığınız bir rezervasyonu, doğum gününü, takımınızın maç sonucunu ya da bir toplantı saatini size bildiririm olarak göstererek hayatınız kolaylaşıyor.
Google Glass’ın başka ne işe yarar derseniz biraz hayallerinizin sınırlarını zorlamanız gerek. Örneğin hastasını muayene eden bir doktor akıllı gözlüğün ekranından hemen hasta bilgilerine ulaşabilir ya da fabrikada çalışan bir mühendis iş yaparken ve ellerini kullanırken tamir etmek zorunda olduğu makinenin parçalarına akıllı gözlükte inceleyebilir. Dediğim gibi Google Glass’ın faydalarını tam olarak anlamak için biraz ufkunuzu geniş tutmanız gerekiyor. Bakalım akıllı gözlük gelecekte hayatımızda yer alacak mı?

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.