Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık

Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık
Anı yakalamak için kullandığımız ve artık akıllı telefonlar sayesinde yanımızdan hiç ayırmadığımız makineler olan fotoğraf makinelerinin ayrı bir yeri var. Uzun yıllardır kat ettiği değişim sayesinde bugünkü şeklini alan bu önemli icat hobi olarak milyonları peşinden koşturmuştur. Fotoğraf Makinesi Sevinçler ve hüzünler bu makine sayesinde tarihe kazınmıştır. Coşkular, önemli anlar, duygular ve yaşam bu makine sayesinde küçük bir kağıda sığmıştır. Fotoğraf bazen bir belgedir bazen de yaşanmışlığın izidir. Peki fotoğraf makinesi kim tarafından icat edildi ya da ilk fotoğraf ne zaman çekildi hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda bu sorulara cevap verirken ayrıca sizlere kısaca fotoğrafçılığın tarihi hakkında da bilgiler vereceğiz.
Photos ve Graphos kelimelerinin birleşmesinden oluşan fotoğraf kelimesinin kökeni Yunanca’dır. Photos kelimesi ışık anlamına gelirken graphos kelimesi de çizmek anlamına gelir. Optik ve kimyasal süreçler sayesinde kağıt üzerine kalıcı görüntü etmek şeklinde teknik bir tanım yapılabilir.
Fotoğraf kelimesinin ilk olarak kullanılması 1840 yılında olmuştur. İngiliz olan SirJohn F. W. Herschel ve o günlerde bilim adamı olarak adını duyuran William Henry Fox Talbotun yaptıkları icat sayesinde görüntüyü bir yüzey üzerine aktarmayı başarmışlardır. Ortaya çıkan görüntüye fotoğraf adını verdiler. Fotoğraf diğer insanlar tarafından duyulur duyulmaz çok büyük ilgi görmüştür. Anı ölümsüzleştiren ve tarihi belgeleyen bu icat, teknolojiyle ilgilenen ve ilgilenmeyen herkesin beğenisini kazanmıştır. Son elli yıl içinde yaşamış ve hiç fotoğraf çektirmemiş bir insan olmasa gerek. İlk çıktığı yıllarda siyah beyaz olarak çekilen fotoğraf teknolojinin gelişmesine ayak uydurmuş ve renklenmiştir. Bu sayede popüler olmayı devam ettirmiştir.
Fotoğrafçılığın kökeni Abū ‘Ali al-Hasan ibn al-Hasan ibn al-Haytham’ın (İbn Heysem’in) yaptığı çalışmalara dayanır. 8.yüzyılda yaptığı çalışma ile gümüş nitratın güneş ışığı sayesinde karardığını keşfetmesi ile fotoğraf alanında ilk çalışmalar başlamış oldu. Optik hakkında bir eser veren İbn Heysem bu kitapta fotoğraf makinesi gibi çalışan bir aletten söz etmiştir. Fotoğraf çalışmaları Leonardo da Vinci’nin 15.yüzyılda karanlık bir odada bulunan bir delikten faydalanarak odanın dışındaki bir görüntüyü içeri aksettirmesi sonucu ilerleme kaydetmiştir. Delikten giren ışık sayesinde görüntü, karanlık kutunun diğer yüzeyine yansıtılmıştır. O günkü fotoğraf çekim tekniği ile bugünküler arasında dağlar kadar fark olsa da yapılan bu ilk çalışmalar fotoğrafın gelişimine katkı sağlamıştır.
1685 yılında Johann Zahn’ın yazdığı bir kitapta ilk fotoğraf makinesine ait tasarımlar yer aldı. Bu tasarımlar günümüzdeki fotoğraf makinelerine oldukça benzer bir şekle sahipti. Johann Zahn çizdiği bu alete camera obscura adını vermişti. Ancak Johann Zahn bu çizimleri hayata geçiremedi ve ilk çizimler tasarım olarak kaldı. Ancak yapılan bu çalışmalar 1814 yılında başarıya dönüştü ilk fotoğraf çekildi. Joseph Nicephore Niepce ilk fotoğrafı çeken kişi olarak tarihe geçti.
Tarihte icat edilen pek çok cihaz ve makineler gibi fotoğraf makinesinin de ilk örnekleri büyük boyuttaydı. Pek kullanışlı olmayan bu ilk cihazların çektiği fotoğrafları kaydetmek pek kolay değildi. Fotoğraf çekimini geliştirip pratikleştiren 1829 yılındaki çalışmasıyla Louis Daquerre oldu. Louis Daquerre, 10 yıl süren bir çalışmanın ardından daquerreotype adını verdiği yöntem sayesinde pratik bir fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. Louis Daquerre ve Joseph Nicephore Niepce daquerreotype tekniğini geliştirmek için birlikte çalıştı ve bir kitapçık yayınladı. Kullandıkları teknik, gümüş kaplamalı bakır levha üzerine resim elde etmekten oluşuyordu. Başarılı olan bu pratik çekim Fransız hükümetinin ilgisini çekti ve bu yeni yöntemin haklarını hükümet satın aldı.
Daha sonraki yıllarda çalışmalar yapan mucitler fotoğraf çekim tekniğini ve fotoğraf makinelerini geliştirmeye devam etti. 1841 yılında Henry Fox adındaki bir bilim adamı, tablot tuzlu kağıt ve kalotip süreçlerini icat etmiş ve buldukları bu yeni teknik, 19. ve 20.yüzyıllarda yapılan fotoğrafçılık çalışmalarına kaynaklık etmiştir. 1851’de Frederick Scoff Archer ıslak plaka negatiflerini geliştirdi. Bununla yetinmeyen Archer, çalışmalarına devam etti ve 1979 yılında kuru plaka negatif tekniğini üretti. 1856 yılında Hamilton Smith adlı mucit geliştirdiği tint tipi için patent almıştır.
1888 yılı fotoğraf makineleri için önemli bir yıldı. George Eastman, insanların elde taşıyabileceği bir fotoğraf makinesini üreterek bunu pazarlamayı başardı. Yaptığı bu yeni makinede 10 poz bulunuyordu. Kodak firmasının üretim ve satışını yaptığı bu yeni makine, fotoğraf çekmeyi oldukça kolay hale getirdi. Bromür kaplı jelatin rulo bulunan makine, zamanla daha fazla sayıda çekim yapabilen hale getirildi. George Eastman ve Kodak’ın ürettiği bu taşınabilir fotoğraf makinesinin tek olumsuz tarafı fotoğraf çekildikten sonra makinenin fabrikaya gönderilmesiydi. Fabrikaya giden makinenin içindeki fotoğraflar burada basılıyor ve içine yeni pozlar koyuluyordu.
1940 yılında ise fotoğraf çekimi daha keyifli hale geldi ve ticari anlamda ilk renkli çekim yapabilen fotoğraf makinesi üretildi.
1961 yılında Eugene Francis Lally ilk dijital fotoğraf makinesi üretme fikrini ortaya attı. Yapılacak bu yeni dijital makine sayesinde uzaya giden astronotlar gezegenleri ve yıldızları rahatça fotoğraflayabilecekti. Onun fikrini ilk olarak hayata geçiren ve patentini alan Texas Instruments’da görev yapan Willis Adcock oldu ancak Adcock bu cihazın seri üretimini gerçekleştiremedi.
Seri üretimi yapılan ilk dijital fotoğraf makinesi Steven Sasson tarafından geliştirildi. Kodak mühendislerinden olan Sasson, 1975 yılında yaptığı bu icatla ilk dijital fotoğraf makinesini yapan kişi olarak tarihe geçti.
Günümüzde makara poz film kullanan, amatör fotoğrafçılar dışında pek kalmadı. Artık fotoğraf tutkunları yüksek çözünürlüklü ve pikselli dijital makineler kullanarak fotoğraf çekiyorlar. Fotoğraf çekimini ve yayınlamayı özendiren internet siteleri ve sosyal ağların yaygınlaşması günümüzde insanların fotoğrafa olan ilgisini üst düzeyde tutmayı başardı.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.