Erciyes Dağı Gezisi

Erciyes Dağı Gezisi
Kış ayları geldi çattı. Soğuk kış günleri kimileri için eve hapsolma ayları kimileri içinse doğanın her mevsim kendi özgü güzelliklerini görmek için bir fırsat ve tatil demektir. Kış ayları ülkemizde iç kesimlerde kar yağışlarının sık görüldüğü bir dönemdir. Özellikle dağlık alanlar kış aylarında uzun süre beyaz örtüyle kaplanır. İşte doğa bir gelinlik giymiş gibi bizi karşısında bekler. Erciyes Dağı Kar keyfi çocukların ve çocuk kalabilenler için büyük bir eğlencedir. Kayak yapmak ise son yıllarda ciddi gelişme kaydetmiş bir spordur. Bu yazımızda sizlere hem kayak hem de kar keyfini yaşamak isteyenler için Erciyes Dağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.
İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alan Kayseri ili sınırları içerisinde bulunan Erciyes dağı şehrin bir simgesidir. Kayseri ilinin güneybatısında bulunan Erciyes Dağı’nın kente uzaklığı 25 kilometredir. Ovalık bir alanda sanki yerden fışkırmış gibi görünen Erciyes Dağı heybetiyle görenleri etkiler.
Sönmüş bir volkan olan Erciyes dağının yüksekliği 3917 metredir. Son olarak MÖ.253 yılında lav püskürten dağın oluşumu 30 milyon yıl öncesine dayanır. Erciyes, yükseklik bakımından ülkemizin beşinci büyük dağıdır. İç Anadolu’da ondan yüksek bir dağ yoktur. Dağın oluşumu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler oldukça ilginçtir. Çünkü Erciyes dağı ve çevresi önceden denizdi. Bir süre deniz olan arazide meydana gelen çatlaklar buradaki suların bir göl halini almasına ve kara parçalarının oluşmasına neden olmuştur. 15 milyon yıl önce meydana gelen volkanik patlamalar göl içinden yükselen bir dağ oluşmasına neden olmuştur. Üstelik ilk oluşan dağ, günümüzdeki Erciyes Dağı’ndan 400 metre daha yüksek koni şeklinde bir dağdır. Zaman içerisinde patlamalar görülen dağ sayesinde Göreme’deki peribacaları ve Kayseri civarındaki taş ocakları oluşmuştur. Erciyes dağından fışkıran lavların 100 kilometre uzaklığa kadar gittiği bilinmektedir. Bu mesafe İç Anadolu bölgesindeki ciddi bir alanı içermektedir. Bu volkan patlamalarının ardından uzun bir süre patlama olmamıştır ancak bölgedeki yeryüzü şekillerindeki değişim devam etmiştir. Örneğin sular büyük oranda çekilerek dağın çevresindeki karalar artmıştır. Sessizliğini uzun süre koruyan Erciyes Dağı 2,5 milyon yıl önce tekrar hareketlenmiş meydana gelen patlamalar etrafa önemli miktarda lav yayılmasına neden olmuştur, bu volkan patlaması sonucunda Beşparmak Dağları, Yılanlı Dağ ve Ali Dağı meydana gelmiştir. Bu patlamanın ardından Erciyes Dağı’nda büyük bir soğuma görüldü. Dünyada görülen buzul çağı sebebiyle dağ, buzullarla kaplandı. Buzul çağının sona ermesiyle buzullar erimiş ancak kuzey yamacındakiler erimeden kalmıştır.
MÖ 64 – MS 24 yılları arasında Roma İmparatorluk döneminde yaşamış Yunanlı gezgin Strabon, Erciyes dağının zirvesinin her zaman karla kaplı olduğundan bahseder. Hatta dağın zirvesinden Akdeniz ve Karadeniz’in bile göründüğünü söyler. Strabon’a göre yıl boyunca dağın zirvesi dumanlıdır ve kar yağışı görülebilir.
Sönmüş bir volkan olan Erciyes dağının, zaman içerisinde 400 metre kadar yüksekliği azalmıştır. Dağa tırmananlar için zirveye doğru, sığınmak ve dinlenmek için bazı mağaralar vardır. Bu mağaraların Bizans döneminde inzivaya çekilen rahipler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Zirveye tırmananlar dağın doruk kısmında iki yükselti ile karşılaşırlar. Bu yükseltilerden biri 3917 metre yüksekliğindeki Büyük Erciyes dağıdır, diğeri ise 2700 metre yüksekliğindeki Küçük Erciyes dağıdır. Küçük Erciyes’e Safrakaya Tepesi de denilir. Erciyes dağının kuzey yamacında Karasığır, Lifas, Beleşma, Yılbant, Kefelik ve Kepez adı verilen volkan tepeleri yer alır. Bu tepelerin yüksekliği 2200 metre ile 2700 metre arasında değişir.
Erciyes dağı efsaneleri ile ünlü bir dağdır. Ak Gelin Efsanesi, Cis Hatun Efsanesi, Kerem ile Aslı efsanesi bunlardan bazılarıdır. Dağı ziyaret edeceklere gitmeden önce bu efsaneleri okumak tavsiyemiz olsun.
Türkiye’nin Alpleri olarak adlandırılan Erciyes Dağı, ülkemizin önemli kayak merkezlerindendir. Kayak tesisleri dağın 2150 metre yüksekliğinde bulunur. Erciyes’teki kayak pisti ve karın kalitesi kaymak için son derece elverişlidir. Hatta dünyada pek çok kayakçının bildiği ve tercih ettiği bir yerdir. Çünkü kayakçıların en çok sevdiği toz kar türü burada bulunmaktadır. Kayak pistinin 1500 metre uzunluğundaki bölümü gece kayak yapmak için ışıklandırılmıştır. Dağda kasım ayından mayıs ayına kadar kayak yapmak mümkündür. Erciyes’in doğu bölümünde bulunan Tekir Yaylası kış spor merkezi olarak hizmet vermektedir. 2100 ile 2900 metre arasında bir yükseltiye sahip olan bu yerde dağ evleri ve otel bulunur. Tekir yaylasından Develi’ye giden bir yol geçer. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında piknik ve mangal severler dağa adeta akın eder. Buradaki piknik alanlarında 2000 kişilik bir insan topluluğunu bir arada görmek mümkündür. Kayak pisti ve çevresinde telesiyej ve teleferik hizmeti bulunmaktadır.
Yaz aylarında doğa yürüyüşü, sessizlik ve huzur isteyenler Erciyes’i ziyaret etmektedir. Bu nedenle pek çok tur şirketi Anadolu gezilerinde Erciyes’i de rotalarına koymaktadır. Ayrıca dağcılar için yaz aylarında Erciyes’e tırmanmak vazgeçilmez bir adrenalin ve eğlencedir.
Mevsime göre uygun zamanlarda parasailing, atla gezinme, uçurtma şenlikleri burada yapabileceğiniz aktivitelerdir. Dağda çadır kurmak ve karavanla konaklama imkanları bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.