Drone (Dron) Kullanım Alanları

Drone (Dron) Kullanım Alanları
Yaşadığımız şehirde bazen başımızı havaya kaldırdığımızda bir o yana bir buyana uçuşan drone gördüğümüzde artık pek şaşırmaz olduk. Yaklaşık 20 yıl kadar önce sokaklarda çocukların ellerinde uzaktan kumandalı arabaları gördüğümüzde şaşıran ve dikkat kesilen bizler, şimdilerde gökyüzünde uçan dronlar gördüğümüzde bunu pek ilginç bulmamaya ve doğal görmeye başladık. Teknoloji hızla gelişirken biz de değişir ve gelişir olduk sanırım.
Bu yazımızda sizlere drone, halk arasındaki adıyla dron adı verilen aletler hakkında bilgi vereceğim. drone Drone nedir? Drone kelimesi ne anlama gelmektedir? Drone İngilizce bir kelime olup erkek arı anlamına gelmektedir. Günümüzde insansız olarak uçan ve yerden kumanda edilen maket büyüklüğündeki küçük hava araçlarına drone denilmektedir. İlk olarak askeri amaçla kullanılan dronlar artık pek çok insanın tutkusu ve eğlencesi haline geldi. Aslında dronlar için genç nesilin yeni oyuncağı desek hiç de yanlış söylemiş olmayız. Genellikle wifi mantığıyla uzaktan kumanda edilen ve şarjı yettiğince havada kalan bu araçlar kısa sürede pek çok alanda kullanılmaya başladı. Peki drone kullanım alanları nelerdir?
Drone son yıllarda bazı sektörlerin vazgeçilmez teknolojik aleti oldu. Örneğin yakın zamanda internet hattının döşenemediği yerlere droneler sayesinde uçan baz istasyonları üretilerek havadan insanlara internet hizmeti götürülebilecek. Hatta facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg özellikle dünyada internetin kablolarla götürülmesinin zor olduğu bölgelere dronlar sayesinde internet götürülmesi konusunda düşüncesi olduğunu açıkladı.
Drone’ler şuan dünyada gazeteciler ve show dünyası tarafından en çok tercih edilen araçlar arasında gelmektedir. Haberciler meydana gelen bir olayı havadan en ince ayrıntısına kadar görüntüleyip takipçilerine ulaştırmak için sıklıkla dronlar üzerine bağlanan kameralara ihtiyaç duymaktadır. Televizyon ve show dünyası da insanları etkileyen çekimler yapmak için dronelerden elde edilen görüntülere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin 2018 Güney Kore kış olimpiyatlarında çekim yapmak için 1218 drone hizmet verdi.
Spor dünyası da dron araçlarını sıklıkla tercih etmektedir. Özellikle hareketli bir spor olan ekstrem sporlarının çekimi ve kaydedilmesi dronlar tarafından yapılmaktadır. Mesela bizler sporumuzu yaparken havadan bizi takip eden ve yaptığımız her hareketi kaydeden bir alet olsa ne güzel olurdu. İşte bu, artık hayal değil, çünkü bu amaçla geliştirilen droneler var. Sporumuz bittikten sonra neler olduğunu ve nasıl spor yaptığımızı izlemek spora bambaşka bir hava katmış durumda.
Gezi, seyahet ve turizm sektörleri de artık sık sık dronelerden faydalanıyorlar. Örneğin bir şehri gezmek için plan yapıyorsanız o şehrin havadan çekilmiş görüntülerine bakmanızı öneririm. İyi bir dron neredeyse yerden 50 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Bu yükseklikten çekilen şehir resim ve videoları gezi severlere önemli ayrıntılar sunuyor. Gezi rotası belirlemek isteyen ya da gezmeden önce şehri tanımak isteyen pek çok gezgin artık dron ile çekilmiş görüntülere ihtiyaç duyuyor. Droneler havadan bizlere rehberlik ediyor diyebiliriz.
Çatı tamiri yapan bir usta 10 katlı bina çatısına çıkmadan yerden, rahatlıkla çatının hasarlı bölümlerini tespit edebiliyor.
Pazarlama alanında drone kullanımı gittikçe yangınlaşıyor. Emlakçılar satacağı ev, otel yada arazileri havadan çekerek en ince ayrıntısına kadar tanıtım yapmaktadırlar. Ayrıca kafe ve restoran sahipleri mekanlarının tanıtımı konusunda dronlar tarafından çekilen tanıtım görüntülerini kullanmaktadırlar.
Tarımla uğraşanlar için de drone araçları önemli bir yardımcı. Geniş arazilerde ürünün ve tarlaların izlenmesi, denetlenmesi drone denilen hava araçlarının çektiği görüntülerle çok kısa sürede yapılabiliyor.
Geçen birkaç yıl içinde Amerika’da bazı kargo şirketleri şehir trafiğinde kaybedilen zamanı ve harcanan gereksiz yakıtları düşünerek drone araçları ile dağıtım yapmaya başladı. Yakın bir zamanda bütün dünyada özellikle şehir içi ürün dağıtımında kargo şirketleri önemli ölçüde dronlardan istifade edecek gibi gözüküyor. Bir düşünsenize verdiğiniz bir yemek siparişi, attığınız konuma bir drone tarafından kısa sürede getirilse bundan memnun olmaz mısınız?
Araba, at, bisiklet yarışları, futbol maçları gibi geniş alanlarda yapılan aktivitelerde dronlardan çekilen görüntüler herkes tarafından beğenilmektetir. Ayrıca drone yarışlarının da yavaş yavaş bazı ülkelerde yapıldığını da belirtelim. Hatta Dubai’de drone yarışları için özel bir pist yapıldı bile. Ülkemizde de drone araçlarının yarıştığı şampiyonalar yapılmaktadır.
Dronların kullanılacağı diğer bir alan da sağlık. Mesela acilen bir ilaca ihtiyaç duydunuz diyelim. Drone sayesinde yapılan ilaç servisleri sayesinde kısa bir sürede acil ilaç ihtiyacımız karşılanabilecek.
Haritacılar için drone tam bir iş makinesi. Havadan yapılan gözlem sayesinde haritalama ve arazi ölçümleri çok basit bir şekilde çözüme kavuşturulacak.
Moda sektörü drone araçlarına çoktan el attı bile. Dronların taşıdığı kıyafetler ile defileler artık daha renkli.
İlk yardım ekipleri de günümüzde drone araçlarını kullanmakta. Mesela sele kapılan bir insana ip ulaştırmak ne kadar da zor. Güçlü drone araçları selin ortasında kalan insanlara ip yada herhangi bir ihtiyaç malzemesini anında taşıyabilecek.
Hayal gücünüzün sınırları, drone kullanım alanlarını belirliyor. Bu nedenle bu yazımızda daha aklımıza gelmeyen pek çok sorunun çözümünde gelecekte dronlar kullanılacak. Ne dersiniz belki de yakın gelecekte bu pervaneli uçan insansız araçlar her evde bulunan aletler haline gelebilir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.