Dikkat Ufo Çıkabilir

Dikkat Ufo Çıkabilir
İngilizcesi Unidentified Flying Object, Türkçesi anlamı Tanımlanamayan Uçan Nesne olan UFO’lar yıllardır insanların ilgi alanı içinde yer alan, merakla takip ettiği konular arasındadır. İnsan zihni yıllardır ufolar gerçekten var mı, yok mu türündeki sorulara cevap aramaktadır. ufo Bu konuda kamuoyunda tam bir kararsızlık söz konusudur. Ufo var diyenler kesin bir kanıt ortaya koyamazken, ufo yok diyenler de net bir duruş sergileyememektedir. Kimilerine göre UFO, hayal ürünü olan tam bir aldatmacadır. Bazılarına göre ise Ufo’lar askeri araştırma yapan ülkelere ait casus bir araçtır. Hatta bu araçları belli şekillerde yapan ülkelerin ufo fikrini insanlara aşılayarak, yaptıkları çalışmaları kamufle ettiklerini söyleyenlerin de sayıları bir hayli fazladır. Ancak şu da gerçek bir konu; UFO olduğunu ve gördüğünü iddia eden insan sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle UFO olup olmadığı insanları uzun süredir meşgul eden ve popülerliği eksilmeyen bir konudur. Dünyanın farklı yerlerinden yüzbinlerce insan geçen zaman içerisinde UFO gördüğünü söyleyerek konunun ateşinin her zaman canlı tutulmasına neden olmuştur.
Ufo gördüğünü savunan insanlar genellikle tabak şeklinde bir cisim çizerek gördükleri nesneleri tasvir etmeye çalışmıştır. Tabak şeklindeki bu cisimlerin hızla dönerek hareket ettiğini ve ışık saçtığını söyleyen binlerce insan bulunmaktadır. Zaten internette arama motorlarına UFO yazdığınız zaman, hemen ufo ile ilgili tabak şeklinde bir uçan araç resmi çıkmakta ve insanların aklında ufoların bu şekilde olduğu yönünde kanı oluşmaktadır. Çoğu resim fotomontaj ve uydurma olsa da bilim dünyasını meşgul edecek çok sayıda fotoğrafın bulunması ufoların göz ardı edilemeyeceği gerçeğini ortaya koymaktadır.
Dünya dışı yaşam arayışı içinde olan bilim adamlarının artan çalışmaları özellikle medyanın ve film endüstri sektörünün uzaylı ve ufo olup olmadığına dair, her geçen yeni senaryolar üretmesine neden olmaktadır. Çizgi filmlerde bile küçük yaştaki çocukların aklına kazınan bu konu uzun yıllar daha gündemini koruyacak gibi gözüküyor. Çizgi filmlerde antenleri olan, sevimli, yeşil renkte olan bu canlıların gerçekte bu kadar sevimli olup olmadığını bilmiyoruz ancak çocukların şimdiden bu canlıları sevdiği bir gerçek. Yıllar önce Hollywood film endüstrisi E.T. adlı film sayesinde önemli paralar kazandı. Uzaydan gelen, insana benzeyen ve E.T. adı verilen bir uzaylıyı anlatan bu film, o günden sonra bu konunun hep gündemde kalmasını sağladı.
Ufo gördüğünü söyleyen ve uzaylıları resmeden insanların varlığı binlerce yıl öncesinden beri mevcuttur. Eski Mısır uygarlıklarından günümüze ulaşan UFO’larla ilgili hikayeler bulunmaktadır. Hatta Mısır uygarlıklarından bile daha eski dönemlerde ufoların görüldüğüne dair hikayeler vardır. UFO görenlerin sayısında 2.Dünya Savaşı sonrasında büyük artış olmuştur. Bazı çevreler Japonya’ya atılan atom bombalarının UFO’lar tarafından fark edildiğini ve bu yüzden uzaylıların dünyaya olan ilgisinin arttığını savunmaktadır. Ufo araştırıcıları olan ufologlar tarafından yapılan bu açıklama belki inandırıcı bir açıklama olmasa da 2.Dünya savaşının akabinde UFO gördüğünü iddia edenlerde ciddi bir artış olduğu gerçektir.
Dünyada en çok yankı uyandıran UFO hikayesi Roswell Olayı’dır. Bu hikaye UFO hakkında anlatılan hikayelerin en gerçekçi olanlarındandır. Tarihler 4 Temmuz 1947’yi gösterirken Amerika’da, William Mac Brazel’lara ait çiftlikte olanlar bilim kurgu filmlerini aratmayacak niteliktedir. Çiftliğin sahibi 4 Temmuz günü çiftliğin bulunduğu araziye, tanımlayamadığı uçan bir cismin düştüğünü askeri yetkilileri arayarak bildirir. Olay yerine gelen askeri uzmanlar çiftliğe ait arazide iki adet uçan bir cisme ait enkaz ve bu enkazlardan birinde de bir ceset bulurlar ve bunları incelemek amacıyla askeri bir laboratuvara götürürler. Olayın üstünden çok geçmeden Mexico eyaletindeki Roswell Hava Üssü kaynaklı bir haber gündeme bomba gibi düşer. Roswell Hava Üssü yetkilileri “bir uçan daire ele geçirilmiştir” şeklinde açıklama yaptılar. Hava üssünün yaptığı açıklama nedeniyle bu olaya Roswell Olayı adı verilir. Yalnız bu açıklamanın üstünden çok geçmeden Fort Worth Hava Üssü yetkilileri bir açıklama yaparak böyle bir durumun olmadığını, olayın yanlış anlaşıldığını halka duyurur. Fort Worth Hava Üssü yetkilileri 4 Temmuz günü çiftliğe yakın bir alanda askeri amaçla uçuş yapan bir balonun parçalanması sonucu düştüğünü ve bunun UFO sanıldığını kamuoyuna açıklar. İki farklı hava üssünün yaptığı açıklama, Amerikan halkı ve dünya kamuoyunda kafa karmaşıklığına yol açar. Bu karmaşıklığın ardından tüm dünyada ufo efsaneleri dilden dile dolaşmaya başlar. Roswell olayı ile ilgili 1995 yılında bir video yayınlandı. Videoda, ele geçirilen cansız haldeki UFO’ya ait bir resim yer aldı. Ancak programın yapımcısı yıllar sonra bu resmin bir kuklaya ait olduğunu itiraf etti.
Sonuç olarak insanlar UFO hikayelerine inandıkça bu işten para kazananların ekmeğine yağ sürmüş olacak. Çünkü bu zamana kadar ufolarla ilgili elle tutulur ve gözle görülür kesin bir kanıt yoktur. Evdeki basit bilgisayarlarla bile çeşitli efekt oyunları kullanarak ufo benzeri görseller ve videolar yapan insanlar oldukça bu konu gündemde kalmaya devam edecektir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.