Bebeklik dönemimizi neden hatırlayamayız?

Bebeklik dönemimizi neden hatırlayamayız?
İnsan doğduğu günden itibaren dış dünyayı tanımaya ve beynine, yeni tanıdığı bu dünya hakkında bilgiler kaydetmeye başlar. Yeni doğmuş bir bebek önce anne ve babasını, sonra diğer insanları tanır, zamanla çevresindeki diğer varlıkları beynine kaydeder. Anne babasına muhtaç olan küçük bir bebek gelişim göstererek zamanla kendi ayakları üstünde durmayı öğrenir ve kendi ihtiyaçlarını karşılamaya alışır. bebek hafızası Ancak bizler bebeklik dönemlerimiz ile ilgili hemen hemen hiçbir şeyi hatırlamayız, hayatımızın ilk dönemlerinde neler yaptığımızı unuturuz. Peki insanlar neden ve nasıl bebeklik dönemlerini unutur?
Bilim adamları insanların bebeklik dönemlerine ait anıları, yaşadıklarını neden unutup hatırlamadıklarını konu edinen bir araştırma yaparak bu konuda insanları bilgilendirdi. Bilim adamları önce kemirgen canlılar üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucuna göre gelişen beyinler, gelişmenin ve değişimin bir sonucu olarak bazı bilgileri unutuyor, beyindeki gelişim, unutkanlığa sebep oluyor.
Bu araştırmadan sonra bilim adamları 3 yaşındaki bir çocuğu denek olarak kullandılar. Ulaşmak istedikleri hedef üç yaşındaki bir çocuğun neden bir iki yıl öncesini hatırlamadığı ve unuttuğuydu. Bu araştırma sonunda bilim adamları küçük yaştaki bilgilerin neden unutulduğunu açıkladılar. Özellikle kemirgen canlılarda beyinlerin gelişimi sonucu elde edilen bulgular gerçekten çok ilginçti. Çok küçük olan kemirgenlerin beyinleri gelişirken beyinlerinde yeni hücreler oluşuyordu. Bu yeni hücreler anıların saklandığı sinirleri darma dağın ediyor ve gelişim süreci yaşayan beyin, bu yüzden bazı bilgileri unutuyordu.
Bu konu hakkında Science dergisinde bir araştırma yayınlandı. İnsanlar gibi pek çok memeli canlıdaki beyin hücre oluşumunu anlayabileceğimiz nörojenez diğer canlı türlerine göre daha hızlı gerçekleştiği görüldü. Hatta yeni doğan bir bebeğin beynindeki hücre oluşumu hipokampüs denilen öğrenme ve hafıza bölümünde daha fazla meydana geliyor. Bu gelişim sırasında Hipokampüste beyaz renkli yeni sinirlerin oluştuğu cerrahi araştırmalar sonucu fotoğraflandı.
Nörojenez insan beyninin öğrenmesini sağlamakla kalmayıp bir de hafızamızın güçlü olmasına imkan sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre çok küçük yaşlardaki beyinlerdeki hızlı hücre oluşumu bilgilerin saklanmasına değil de unutulmasına neden oluyor. Hızlı hücre oluşumu, beyni karman çorman ediyor ve ortaya çıkan yeni hücreler hafızamızı yerle bir ediyor. İşte bu hızlı hücre oluşumunu bebeklik yıllarımızda bilgileri unutmamızın en önemli sebebidir. Oluşan yeni hücreler, öğrendiğimiz bilgilerin saklandığı beyindeki hücrelerin yerini alıyor, bir nevi görev değişimi oluyor, ancak bu sırada beyinde veri kayıpları oluşuyor, bu yüzden hayatımızın ilk yılları ile ilgili bilgiler yok olup gidiyor.
İnsan beyni hafızasını, öğrendiği bilgileri korur. Bu bilgi, yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır. Araştırmacılar insanların neden bebeklik dönemlerine ait anılarını unuttuklarını araştırırken ilk önce farelere elektrik verdiler. Amaçları, beynindeki başka bir yerle bağlantılı bir hafıza oluşturmaktı. Sonra, beyindeki nörojenez miktarı değiştirilip hafızanın değişimi incelendi.
Bu deney esnasında farelere ilaç verildi ve nörojenez süreci hızlandırıldı ve fareler birkaç hafta boyunca bir tekerlek içinde döndü durdu. Bunun sonucunda farelerin hafızalarının azaldığı görüldü. Bu tespitin ardından ilaçlar verilerek beyindeki nörojenez sürecinin yavaşlatılması sağlandı ve nörojenez sürecinin yavaşlatıldığı farelerin hafızalarını daha iyi korudukları gözlendi.
Bu araştırmada görüldü ki eğer beyindeki hücre oluşumu yavaş bir seyirde olursa fareler geçmişi daha iyi hatırlayabilmekte, ancak normal seyrinde yani hızlı bir şekilde olursa hafıza kayıpları görülmektedir. İşte fareler üzerinde yapılan bu araştırmadan yola çıkarak bilim adamları, insanların neden bebeklik dönemlerine ait anıları unuttuklarını açıklamış oldular.
Bilim adamları araştırmalarında sadece fareleri denek olarak kullanmadı. Kobay faresi ve kökeni Şili olan degu üzerinde gerçekleştirilen araştırma hep aynı sonuçları verdi. Nörojenez oranı düşük olan hayvanlarda beyin hafıza kaybı yaşanmıyordu ancak ilaç verilerek nörojenez arttırılınca hafıza kayıplarının olduğu gözlemlendi.
Kanada’daki Toronto şehrinde bu konuyu araştıran heyetin başında bulunan Sheena Josselyn, insan beynindeki yeni hücrelerin oluşumu sırasında yeni hücrelerle eski hücreler arasında bir görev devir teslimi yaşandığını ve bu görev değişimi sırasında eski anıların silindiğini açıkladı.
Bebeklik dönemlerindeki anılarımızı neden unuttuğumuzu açıklayan bilim adamları, kim bilir belki ileride bebeklik dönemlerimizi unutmamamızı sağlayan çareler geliştirebilir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.