15 Temmuz Darbesi’nin Bilinmeyen Ayrıntıları

15 Temmuz Darbesi’nin Bilinmeyen Ayrıntıları
Tarihler 15 Temmuz 2016 Cuma gününü gösterirken ülkemizde tarihte eşine pek az rastlanan türde bir darbe girişimi meydana geldi. Fethullah’çı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen bu darbe girişimi başladıktan bir gün sonra 16 Temmuz Cumartesi akşam saatlerinde son buldu. Darbe girişimini engellemek isteyen 248 vatandaşımız şehit olurken pek çok vatandaşımız da yaralandı.
Bu yazımızın ayrıntılarında darbe kalkışması sırasında neler olduğunu dakika dakika ayrıntılarıyla sizlere anlatacağız.
Darbe girişiminin başlangıç saati 22:00 olarak kayıtlara geçmiştir. 15 Temmuz 2016 Cuma gece saatlerinde Genel Kurmay Başkanlığı’nda hareketli saatler yaşanmaya başlandı. Genel Kurmay Başkanlığı’ndan dışarıya taşan silah sesleri etrafta bu sesleri duyanları telaşlandırdı. 15 Temmuz Darbesi Olay yerine ambulanslar hareket ettiği sırada Genel Kurmay Başkanlığı üzerinde uçan bir helikopter tarafından ateş açılmaya başlandı. İşte bu durum o anda başlayan ve ertesi gün akşama kadar sürecek olan kalkışmanın ilk adımıydı.
Bu olayla eş zamanlı olarak İstanbul’da bulunan Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerindeki trafik askerler tarafından kesildi. Köprünün girişine askeri araçlar ve çok sayıda askerin yığınak yapması önce bir tatbikat ya da halk tarafından bir terör saldırısına karşı önlem olarak algılansa da çok geçmeden bunun bir darbe girişimi olduğu anlaşıldı. Tüm televizyon kanalları canlı yayınlarla halka durumu anlatmaya başladı. Askerler tarafından köprü trafiğinin kapatılması İstanbul trafiğini durma noktasına getirdi.
Saatler 24:00’ı gösterirken durum hakkında resmi açıklamalar gelmeye başladı. Bunun FETÖ terör örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması tarafından yapılmaya çalışılan bir darbe olduğu ve gereken önlemlerin en kısa kürede alınacağı halka duyuruldu.
Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 00:11’de halkı meydanlara davet eden açıklama geldi ve Cumhurbaşkanı Marmaris’ten İstanbul’a hareket etti.
O sıralar TRT önlerinde bir grup asker TRT’yi ele geçirip darbe bildirisini okutmak için girişimde bulundular. Bir süre görevli ve vatandaşlar tarafından bu askerler engellense de 00:13’te TRT spikeri Tijen Karaş’a darbeci askerler tarafından zorla darbe bildirisi okutuldu. Bu yayın birkaç defa tekrarlandı.
Darbeci askerler TRT yayınlarını ve diğer televizyon yayınlarını durdurmak için Türksat’ın Gölbaşı’nda bulunan merkezine saldırılar düzenledi. Bu saldırılarında helikopterle açılan ateş sonucu bazı vericiler hasar görse de darbeciler televizyon yayınlarını tam olarak durduramadılar.
Halk kısa sürede meydanlara koştu. Darbeci askerler ikna edilmeye çalışıldı, bunun farkında olmayan ve gerçeği anlayan pek çok asker 02:00 dolaylarında darbe girişiminden vazgeçti. Ancak darbe girişiminin başarıya ulaşamayacağını anlayan bazı üst rütbeli askerler halkın üzerine ateş açılması emrini vermekten çekinmedi.
En fazla kayıplar Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda meydana geldi. Saat 02.20’de uçak ve helikopterler kullanılarak terör örgütü üyesi askeri pilotlar tarafından bu merkez bombalandı.
Halkın direnişi ve tepkisi saatler ilerledikçe daha da arttı. Durum yavaş yavaş darbecilerin aleyhine dönmeye başladı. Saat 02:30’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘ni ele geçirmeye gelen aralarında 3 rütbelinin de bulunduğu 13 darbeci asker halk ve darbe karşıtı askerler tarafından engellendi ve tutuklandı.
Darbe girişiminin en inanılmaz olayı saat 02:42’de yaşandı. TBMM’nin üzerinde uçan jetler meclisimizi bombalamaya başladı. Meclis’te bulunan milletvekilleri sığınaklara indi. Gözü dönmüş darbeci askerler kendi ülkesine ait meclisi dahi bombalamaktan çekinmedi. Mecliste hasar meydana geldi.
Sabah saatlerine doğru darbeye karşı olan polisler, askerler ve halkın katkılarıyla darbeciler püskürtülmeye ve gözaltına alınmaya başlandı. Saatler 03:00’ı gösterirken TRT yayınları normale döndü ve TRT’yi kontrol altına almak isteyen askerler tutuklandı.
Gece 3:20’de Erdoğan’ın İstanbul’a gelmesiyle meydanlardaki hareketlilik daha da arttı. Televizyon se sosyal medyadan darbe girişimine karşı tepkiler çığ gibi büyüdü.
Devletin yargı organları duruma el attı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ “Yurtta Sulh Komitesi” üyeleri hakkında saat 04:00’da yakalama kararı çıkarıldı.
Saat 6:30’da Türksat’ı bombalayan helikopter düşürüldü. Sabahın ilk saatlerinde darbe girişimi iyice bertaraf edilmiş oldu.
6:42‘de darbenin simge yerlerinden biri haline gelen Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerler teslim olmak ve silah bırakmak zorunda kaldı.
Saat 6:52‘de 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar vekaleten Genel Kurmay Başkanlığı’na atandı. Türk Silahlı Kuvvetleri duruma el koyarak emir komuta kademesindeki zinciri yeniden sağladı.
Saatler 7:28’i gösterirken Erzincan’da bulunan darbeci askerlerden olan 3.Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar yakalandı.
Saat 7:50’de İç İşleri Bakanı Efkan Ala darbeci askerler safında yer alan 29 Albay ve 5 generalin görevden alındığını duyurdu.
8:17 sularında İzmir’de bulunan Tümgeneral Memduh Hakbilen tutuklandı.
Bu olayın hemen ardından 8:32’de Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Ankara’da bulunan Akıncı 4.Ana Jet Üssü’nden kurtarıldığı haberi geldi.
Emniyet Özel Harekat Polisleri tarafından darbeci askerlerin diğer bir merkezi haline gelen Jandarma Genel Komutanlığı 8:36’da ele geçirildi.
9:40’da Genel Kurmay Başkanlığı’ndaki sayıları 200’ü bulan darbeci asker teslim olmak zorunda kaldı.
9:46’da Orgeneral Akın Öztürk ve Korgeneral Metin İyi’nin vatana ihanet suçuyla yargılanacağı haberi televizyonlardan duyuruldu.
Saat 10:07’de Genel Kurmay Başkanlığı’nda bulunan 700 civarındaki erler teslim oldu.
Darbeci askerlerin bir bir teslim olmaları saat 10:15’te de devam etti. Tuğgeneral Yunus Kotaman ve İsmail Güneşer yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem görevinden alındı.
12:04’te Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki operasyon sona erdi. 200 asker teslim oldu.
Akşam saat 20:02’de Akıncı Üssü’ndeki durum tamamen normale döndü. Burada darbeci askerlerin göz altında tuttuğu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin saat 20:50’de kurtarıldığı haberi geldi.
Ardından saat 22 sularında 2745 hakim ve savcının göz altına alınmasıyla darbe girişimi adli makamlarca soruşturulmaya başlandı.
Darbe girişiminden hemen sonraki süreçte pek çok memur, polis, öğretmen, gazeteci, akademisyen görevinden alındı. Türkiye’de 1 yıldan uzun bir süre Olağanüstü Hal ilan edildi.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.